Командні програми
Розвиток функціональних команд
Сьогодні від ефективності командних дій кожного підрозділу залежить як поточна результативність бізнесів, так й успіхи компаній у майбутньому. Якість взаємодії та злагодженість роботи всередині департаментів та відділів впливає також і на атмосферу, яка домінує в організаціях. Коли в колективах не вистачає узгодженості дій, атмосфера напружена чи відверто деструктивна, найкращі співробітники залишають компанії, від чого страждає ефективність та репутація компаній.
Досвід показує, що складно покращити якість командної роботи за допомогою тімбілдінгів або івентів, що розважають. Для цього необхідні спеціальні заходи, які покликані не стільки гуртувати учасників, скільки навчати навичкам спільної діяльності.
У процесі проведення таких заходів необхідно навчання учасників моделям та технологіям, що сприяють підвищенню якості взаємодії.
Розроблена нашими консультантами модель «Якість спільної діяльності» передбачає 5 різних рівнів співробітництва та взаємодії всередині функцій
Дана модель дозволяє аналізувати 5 рівнів спільної діяльності, виявляючи найбільш типові прояви поведінки на кожному з рівнів, а також основні типові проблеми, що виникають на тому чи іншому рівні в процесі взаємодії.
Проводячи командні програми в рамках однієї функції чи підрозділу, консультанти фокусуються на навчанні наступним умінням та навичкам
- навичкам формування «правил гри» у команді
- навичкам прояснення відповідальності колег
- вмінням вирішувати цільові конфлікти
- умінням процедурно приймати спільні рішення
- навичкам поповнення дефіцитних ролей усередині команди
- умінням керувати персональними відмінностями
Для вирішення завдань, пов’язаних із підвищенням ефективності командної роботи, консультанти проводять навчальні заходи, що складаються із серії взаємопов’язаних тренінгів.
«Співпраця професіоналів»
«Командна взаємодія»
«Керування відмінностями»
«Комунікація між функціями»
Наші консультанти зосереджені на тому, щоб у результаті участі у командних програмах співробітники навчилися
- ефективно співпрацювати та домовлятися
- запобігати можливим конфліктам
- краще розуміти та відчувати своїх колег
- отримувати задоволення від спільної роботи
- досягати ефекту «синергії» у командній роботі
За потреби більш глибоких інтервенцій для вирішення проблем взаємодії у функціональних командах, консультанти рекомендують проведення попередньої оцінки ситуації у команді загалом чи проведення оцінки окремих співробітників. Такі оцінки дозволяють виявити найбільш проблемні моменти всередині команд до проведення навчальних заходів і відповідно найбільш якісно спланувати програму навчання з урахуванням усіх факторів.
Труднощі у взаємодії можна також знизити, використовуючи наш ресурс для самостійного розвитку компетенцій Shortbook. На ресурсі зібрані саммарі 300 бізнес-книг та інший корисний для розвитку персоналу контент.
Зокрема, є спеціальні полиці «Співпраця професіоналів» та «Команди та управління ними», на яких зібрано книги у форматі шортбук, присвячені цим темам.