Психологічний контракт
«Психологічний контракт» — це неформальний договір між підлеглим та його керівником щодо найбільш значущих питань у професійній діяльності співробітника. Дивно, але цей досить простий менеджерський інструмент залишається невідомою та незатребуваною більшістю керівників.
Що таке “психологічний контракт”?
У будь-яких, у тому числі професійних, стосунках завжди є певні уявлення та очікування. Наприклад, в одній компанії прийнятий на роботу співробітник-початківець може розраховувати на те, що його керівник дасть можливість працювати в повільному темпі, через півроку дозволить обійняти управлінську посаду, а ще через півроку отримати стажування за кордоном.
Інший співробітник у цій же компанії може вважати, що виконавши кілька важливих проектів, може дозволити собі «зоряну» поведінку або що їй більш ніж необхідно дотримуватись існуючих стандартів у роботі. З іншого боку, керівник цих співробітників, у свою чергу, може очікувати, що його підлеглі завжди виявлятимуть ініціативність, і водночас повне підпорядкування вказівкам, прихильність і лояльність до організації тощо.
Інструментом узгодження подібних, часто свідомо протилежних, очікувань і є «психологічний контракт». Досвід підказує, що якщо керівник не дає собі труду погодити очікування з підлеглим за допомогою укладання з ним «психологічного контракту», рано чи пізно ці очікування увійдуть у конфлікт один з одним. Як наслідок, замість того, щоб працювати, співробітник буде скаржитися на свого боса колегам, посилено витрачати робочий час на інтернет-серфінг, формальніше ставитися до виконання своїх професійних обов’язків. Керівник, у свою чергу, замість того, щоб займатись стратегічними питаннями, буде змушений шукати способи підвищити мотивацію та старанність підлеглого, а також повернути ситуацію на колишній рівень керованості.
У свою чергу, використання «психологічного контракту» дозволить уникнути співробітнику невпевненості щодо своєї перспективи, своїх завдань та вимог до них, а керівника двозначності у трактуванні своїх обіцянок та заяв.
Як укласти “психологічний контракт”?
Керівник може укласти «психологічний контракт» у двох ситуаціях:
- Під час обговорення роботи з тільки прийнятим на роботу співробітником
- У ситуації змін із уже давно працюючим фахівцем
На відміну від договору про найм чи інших офіційних документів, «психологічний контракт» зазвичай не формулюється настільки детально. Для того, щоб укласти якісний «психологічний контракт», насамперед керівнику необхідно співвіднести попередньо позначені очікування співробітника з тим, що може дати компанія. З нашого досвіду роботи з менеджерами ми обізнані про часом фантастичні очікування співробітників-початківців — наприклад, у вигляді обов’язкового щомісячного підвищення заробітної плати, окремого кабінету або комп’ютера останньої моделі. Тому в ситуації укладання «психологічного контракту» на етапі адаптації новачка керівнику важливо постаратися прояснити, який бачить собі кар’єру новий співробітник, які у нього очікування від компанії тощо, і постаратися не давати порожніх обіцянок або не підживлювати ілюзії.
Другим важливим кроком може стати необхідність чіткіше зрозуміти «предмет обміну» (наприклад, один варіант — пообіцяти новачкові підвищення у разі сумлінної роботи, інший — домовитися про виконання свідомо нудного та рутинного проекту) та продумати формулювання цього «психологічного контракту». Досвід підказує, що чим чіткішим і прозорішим формулюванням, чим ясніше зазначені вимоги, чим менше інформації, яку потрібно запам’ятати співробітнику, тим більш ймовірно, що ці умови «контракту» не будуть порушені.
Найчастіше, «психологічний контракт» укладається між підлеглим і керівником на словах і включає чотири елементи:
- Конкретні очікування щодо роботи. Доречно згадати рівні досягнень різних завдань, які очікує керівник, а також очікування щодо збільшення зарплати, премій, додаткових доходів тощо, як наслідок, у співробітника не буде необґрунтованих амбіцій
- Особливості роботи у колективі. Доцільно згадати про співробітників, з якими належить працювати підлеглому — які у них особливості, які відносини склалися в колективі, які «підводні камені» можуть існувати
- Очікування роботи співробітника. Керівник може згадати, яка поведінка, які вчинки та дії очікуються у різних ситуаціях тощо. Наприклад, в одній із компаній, з якими ми співпрацюємо, має місце періодичні аврали, пов’язані із закриттям чергового етапу одного довгострокового проекту. Прийнято, що всі співробітники офісу в цей момент затримуються на роботі допізна, а потім отримують додатковий вихідний. Керівник, прийнявши на роботу кілька фахівців, не згадав про цю особливість, як наслідок, робота була зроблена з запізненням — не всі нові співробітники мали готовність і можливість працювати в такому режимі, коли їх поставили перед фактом
- Відносини із керівником. Важливо розповісти співробітнику про те, які особливості відрізняють роботу з вами як з керівником. Чи волієте ви отримувати письмові звіти або усні доповіді, наскільки трепетно ставитеся до запізнень, чи важлива вам постійна доступність співробітника по телефону тощо. Всі ці деталі дозволять співробітнику розуміти, як йому необхідно змінити свою поведінку, щоб спрацювати з керівником
Що робити, якщо “психологічний контракт” порушується?
Може виникнути ситуація, коли «психологічний контракт» може бути порушено. Порушення умов «психологічного контракту» відбувається у той час, коли компанія чи співробітник перевищує свої повноваження або повністю виконує взяті на себе зобов’язання. Наприклад, співробітник, зіткнувшись із першими труднощами, може зрозуміти, що не впорається з тим, що він пообіцяв. На жаль, у подібній ситуації співробітник рідко прийде до керівника з пропозицією «переграти» умови контракту, а швидше просто відступатиме від своїх початкових домовленостей, порушуватиме правила дисципліни, халтуритиме в роботі тощо.
У цій ситуації керівник має три можливості:
- Наполягати на дотриманні умов «психологічного контракту». Наведемо невеликий приклад. У невеликому аналітичному відділі великого холдингу, співробітник-початківець почав демонструвати втому, невдоволення від великого обсягу роботи, незадоволеність заробітною платою. Розуміючи, що, по-перше, замінити незадоволеного співробітника ніким, по-друге, якість роботи новачка заслуговує на повагу, керівник вважав за необхідне провести мотиваційну бесіду з підлеглим, у якій надихнув його на якісніше та відповідальне виконання умов попередніх домовленостей
- Змінити умови “психологічного контракту” або укласти новий контракт. В окремих ситуацій керівник цілком може піти на перегляд умов «психологічного контракту», особливо, якщо бачить, що співробітник намагається, прагне себе проявити і просто через якісь обставини не може виконати всі умови «контракту»
- Розірвати «психологічний контракт» із співробітником. Ще один приклад. Керівник великого департаменту вже кілька разів міняв своєму підлеглому посаду, переводив його з однієї позиції на іншу, проте ніяк не міг отримати потрібну віддачу — співробітник залишався незадоволеним, невмотивованим і неякісним виконавцем. У зв’язку з цим, після грубого порушення одного з пунктів «психологічного контракту», керівник запропонував співробітнику знайти нове місце роботи
На наш погляд, керівникам дуже важливо розуміти, що для ефективного управління очікуваннями співробітників компанії в жодному разі не можна економити час та енергію на обговорення особливостей взаємодії з ними. Керівник, який використовує управлінський інструмент «психологічний контракт», має змогу ефективніше вибудовувати свою роботу з персоналом і як наслідок — бути успішнішим.